DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Cvičení se Soňou

Druhy cvičení

  FLEXIBAR

Náčiní FLEXIBAR uvedené do kmitavého pohybu vyvolává vibrováním mimořádnou hloubkovou reakci těla – reflektorické napětí trupu, kterého vědomě nelze dosáhnout. Při tréninku s náčiním FLEXIBAR pracují hluboké svaly zádové (vzpřimovače), veškeré břišní svalstvo jakož i pánevní dno proti působícímu kmitání.

 Takto aktivně se FLEXIBAR rozkmitává a současně se v reakci těla na jeho vibrování pasivně posiluje hluboké svalstvo. Určitý počet kmitů za minutu má za účinek nejen silový vytrvalostní trénink, nýbrž zintenzivňuje také látkovou výměnu a zvyšuje srdeční tep. Uspořádání hlubokého svalstva je často řešením mnohých zádových obtíží.

·      Efektivně proti bolestem zad                                                        

·      Zlepšení držení těla

·      Odbourávání tuků                                                                                

  • Zpevňování vazivových tkání
  • Posilování svalů pánevní dna
  • Zvyšování schopnosti koncentrace
  • Vyrovnávání svalových dysbalancí
  • Perfektní trénink zad po uplynutí těhotenství
  • Zlepšování rovnováhy, koordinace, koncentrace a stability
  • Dosažení harmonického, účelného a ekonomického pohybu

 Tato „kouzelná hůlka“ je tedy bezkonkurenčním snadno aplikovatelným doplňkem ke zlepšování držení těla a tréninku bezvadné postavy. Představuje však také jedinečný terapeutický prostředek při onemocněních zad a kloubů.

 Cvičení s Flexibarem se zaměřuje na dlouhé, střední a hlavně hluboké svaly oblasti zad a břicha. Při kmitání přechází vibrace do celého těla až do oblasti hlubokých svalů zádových a břicha.

Právě svaly břicha a zad bývají nejvíce náchylné k rychlému ochabnutí, které vede k bolestem v bederní oblasti, zatížení oblasti bedrokyčlosteheního svalu a tím i špatnému držení celého těla. Flexibar se soustředí právě na svaly zad a břicha. Jakmile tyto svaly dostatečně posílíme, odbouráme chronické bolesti zad a případné zranění páteře.

 Cvičení s Flexibarem aktivuje již zmíněné hluboké svaly skrz izometrické a izotonické stahy. Jednotlivé vazivové tkáně a meziobratlové ploténky se zpevní a prokrví a tím upevní polohu jednotlivých obratlů na správném místě. 

 Flexibar můžete použít:
• ke zpevnění svalu na krku, zádech a bocích
• při řešení problémů s klouby (artritida)
• ke zlepšení účinnosti svalů u vrcholových  sportovců
• ke zlepšení vytrvalosti a síly jednotlivých svalů
• ke zvýšení látkové výměny ve svalech při a po cvičení
• ke zdokonalení koordinace

 Flexibar není vhodný pro:
• osoby po akutním zranění
• těhotné přibližně od 6. měsíce

 

KALANETIKA
 
Kalanetika je cvičení, které vám účinně posílí a vymodeluje celé tělo. Je mnohem šetrnější než jiné druhy sportu, nezatěžuje klouby a protahuje celé svalstvo. Principem je svaly uvolnit tak, aby bylo možné je následně dobře posílit. Při kalanetickém cvičení svaly napínáte a současně protahujete. Zvětšujete tak pružnost a sílu i těch svalových skupin, které v běžném životě příliš nezapojujete. Jednotlivé cviky se skládají převážně z malých jemných pohybů a velkého počtu opakování.
Účinek kalanetiky
Cílem kalanetiky není vybudování svalové hmoty, ale její uvolňování, protahování a posilování. Pomocí kalanetiky skvěle zpevníte a zformujete i ty nejproblémovější partie: stehna, zadeček, břicho a prsní svaly.
Pro koho je kalanetika určená
Kalanetika je vhodná pro každého bez rozdílu pohlaví či věku. Nepotřebujete k ní žádnou speciální výbavu, stačí jen měkká podložka a židle nebo pohovka. Cvičit můžete bez problému i doma a navíc – při kalanetice se příliš nezadýcháte ani nezpotíte.
Rozhoduje se pro ni většina žen, které nezvládají mučivé tempo aerobiku a hledají cvičení účinné, ale ne tak dramatické. Kalanetika vás naučí naslouchat svému tělu, získat k němu respekt a také lépe se pohybovat.
 
Tipy pro cvičení:
každé cvičení začínejte protažením celého těla
cvičte vlastním tempem, nepřepínejte se
všechny pohyby provádějte pomalu a důkladně
snažte se cvičit uvolněně, ne křečovitě
každé cvičení ukončete závěrečnou relaxací

   

PILATES  

Pilates je cvičení, které vyvinul Joseph Hubertus Pilates před více než 100 lety. Ispiroval se ve starých kulturách. V dětství trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl však rozhodnut překonat tyto potíže a to ho vedlo ke studiu východních i západních forem cvičení včetně jógy, Zenu, životosprávy dle starých Řeků i Římanů. Snažil se sestavit cvičení v němž dochází k vědomé souhře těla a mysli, uvědomil si také velký význam zapojení správného dýchání.

Už ve čtyřicátých letech si cvičení Pilates získalo popularitu u profesionálních tanečníků a herců v New Yorku jako užitečné kompenzační cvičení. Dnes se zajímá o Pilates stále větší množství lidí, kteří jsou unaveni z atmosféry fitcenter či cvičebních studií zaměřených aerobik. K příznivcům Pilates se přidávají taky fyzioterapeuti a rehabilitační pracovníci a toto cvičení se rozšiřuje i v oblasti fitness po celém světě.

Tento cvičební systém vede k posílení a protažení svalů svalů celého těla a snaží se přitom využít vyvážené spolupráce těla a mysli.Cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýžďové svalstvo svaly jako základ správného držení těla.Účelem je posílení centra - jádra těla tzv. “power house”. Celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly. S důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates nevyčerpává, spíše dodává energii. Cvičení obnovuje celkovou vitalitu, člověk se má cítit osvěžený, tělo se stává silné a ohebné.

Tento program pohybové převýchovy je navržen tak, aby byl do aktivní činnosti zapojen každý sval soustředěným způsobem za pomoci dechové kontroly. Dobrá dýchací technika a tělesná a duševní angažovanost zanechají klienta s pocitem harmonie, zdaru a relaxace. Každé cvičení je navrhnuto individuálně, aby mohla být klientům věnována individuální péče podle jejich zvláštních potřeb. Cviky jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům a zároveň danou svalovou oblast protáhly. Cvičení je velmi intenzivní.Cvičí se na zemi nebo s pomocí zvláštních konstrukcí, které vypadají jako kombinace žebříků a hrazdy s pojízdnými deskami na nich. Cvičit by se mělo optimálně 2x týdně. Literatura říká, že při tomto cvičení se budete cítit rozdílně po 10 cvičení a po 30-ti týdnech si všimnou změny i jiní.

Pilates není jóga

Metoda Pilates se může přirovnat k přípravným jógovým cvikům. Práce s dechem se v józe provádí mnohem důkladněji. Uvědomnění si jednoty těla a duše, je v Pilates pojata jen jako jednoduchá myšlenka. V józe se za touto myšlenkou skrývá rozsáhlejší filozofie. V Pilates se sloučily prvky klasického rehabilitačního cvičení a východních cvičebních systémů (jóga, tai-chi, chi-kung). Metoda Pilates je přizpůsobena na západního člověka. Pilates tak může být přijatelné i pro ty, jimž východní disciplíny nevyhovují a stačí jim myšlenka harmonie jako taková a necítí potřebu pronikat do její hloubky systematicky.

Základy Pilates:

Dýchání- Soulad dechu a pohybu zlepšuje krevní oběh a odstraňuje nadbytečné svalové napětí.

Důkladnost provedení- Kvalita je důležitější než kvantita.

Zacentrování- Započetí a řízení pohybu vychází ze středu těla (Powerhouse).

Plynulý pohyb- Spolu s hlubokým dechem redukuje působení stresu a snižuje riziko zranění.

Řízení pohybu- Plná kontrola nad prováděným pohybem je nezbytná.

Soustředění- Uvědomujte si práci svého těla v každé fázi pohybu. Tělo a mysl úzce spolupracují.

Pro koho je cvičení určeno?

Pilates je pro mladé i staré, pro fyzicky aktivní i méně aktivní jedince. Cvičení se doporučuje jako pokračování rehabilitační léčby, asmatikům.Cvičení je i vhodné pro ženy, které se chystají otěhotnět (významně zpevní břišní svalstvo), nebo pro již těhotné ženy, které si chtějí pevné svaly v břišní oblasti udržet i během těhotenství .

- pro umělce, tanečníky, pro které je důležitá koncentrace a kondice,

- pro sportovce

- pro lidi s chronickou bolestí zad,

- pro lidi s nadváhou,

- pro lidi s opakovaným napěťovým zraněním,

- pro lidi trpící stresem,

- pro lidi se zájmem o prevenci osteoporózy, pro těhotné

 Pilates ve zkratce

vytváří harmonii těla a mysli

koordinuje dýchání s pohyby

zlepšuje flexibilitu, rovnováhu a koordinaci pohybů

zvyšuje svalovou sílu a vytrvalost

zpevňuje a zároveň protahuje tělo => dlouhé a štíhlé svaly

zlepšuje držení těla

odstraňuje svalové dysbalance

redukuje chronickou únavu

odstraňuje stres

všechny pohyby vycházejí ze středu těla- tzv. POWERHOUSE

Pilates - účinný fitness program

Základem metody úplného ponoření je, že plaveme celým tělem a hlavním motorem, který nás ve vodě pohání, jsou svaly středu. Každý lidský pohyb - zvedání vah, tlačení auta, vstávání z křesla, rotace těla ve vodě - by měl vycházet ze stabilního středu. Ne vždy se ale daří správně a účinně svaly zapojit. Pilates pracují hlavně s těmito svalovými skupinami a mohou pomoci s vědomým zapojením středu i v plavání. Tohle se mi líbilo a tak jsem začal cvičit. Musím říct, že to funguje a je to pro mě další krok ke zlepšení plavání. Přečtěte si krátký úvod k Pilates; když se bude líbit, pokračování bude následovat.    
Pilatesova metoda patří mezi nejúčinnější z fitness programů, které se v průběhu století objevily. Dnes, po více než padesáti letech, zůstává celý systém cvičení téměř beze změny. Přináší viditelné i pociťovatelné výsledky a může se mu věnovat každý. Vy, Vaše babička, kamarádka, staří, mladí, zdraví i nemocní. Od začátečníků po pokročilé, od rehabilitací k vrcholovým sportovcům.
Základem Pilates je 6 pravidel:
Powerhouse – střed těla (břišní svaly, hluboké svaly kolem páteře i svaly pánevního dna) - všechna energie vychází odsud, každý cvik, každý pohyb začíná vtažením powerhouse k páteři. Core trénink, jak se jinak také nazývá, pomáhá předcházet zraněním při pohybu, bolestem v zádech a zlepšuje držení těla.
Dýchání – po tisíciletí jogíni tvrdí, že dech je klíčem ke zdraví a jasnější mysli. Místo toho, abyste dýchali do horní a přední části hrudníku, naučte se dýchat do spodních částí plic, do zad a do bočních stran hrudníku. Hluboký nádech podporuje okysličování krve, důsledný výdech pomáhá aktivaci hlubokého svalstva.
Plynulost – kvalita půvabného pohybu spočívá v plynulém přechodu z jednoho pohybu do druhého. Cvičte plynule, vychutnejte si každý nepatrný detail jednotlivých cviků a všímejte si, jak jsou Vaše pohyby díky tomu stále plynulejší a půvabnější. Plynulost je dodržena i bezpečném přecházení z jednodušších k obtížnějším variantám cviků.
Přesnost – jeden jediný precizně provedený pohyb vám přinese více než deset provedených nedbale. Kvalita je důležitější než kvantita.
Kontrola – cvičte vědomě a řízeně. Ovládejte každý Váš pohyb a myslí buďte vždy o krok napřed. Tím se také ochráníte před zraněním.
Koncentrace – začněte každý pohyb z powerhouse, soustřeďte se na každý detail, kontrolovaně, se správným dýchání, cvičte plynule a pomalu. Zaměřte veškerou pozornost na správné provádění cviků. Zapomeňte na vnější svět, budete se pak cítit uvolnění a duševně svěží.
Pilates (stejně jako např. jóga, tai-chi ...) je mind & body technikou. Pokud neodcvičíte alespoň deset hodin, nemůžete tvrdit, že Pilates není pro vás, nebo, že víte, co je Pilates. Pro všechny mind & body systémy platí to samé: trpělivost. Tak jako v józe se začíná s dýcháním i my v Pilates začínáme se základními Pilates principy, jejichž osvojení může někomu trvat déle. Že to vypadá jako Pilates, ještě neznamená, že to pilates je! Uvidíte, že se vám trpělivost vyplatí.
Metoda Pilates předpokládá, že díky zpevnění středu těla, bude celé tělo vyvážené a formované. Všechny Pilates pohyby vycházejí z břišních svalů a svalů spodních zad. Jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům a zároveň danou svalovou oblast protáhly. Přestože se jedná o low-impact cvičení, jde o cvičení velmi intenzivní. V mých hodinách se cvičí se na zemi, tzv. MatWork. Pilates je vhodné pro všechny, staré či mladé, pro lidi v kondici i bez, stejně tak pro ty s chronickými bolestmi, po úrazu nebo s astmatem.
Literatura říká, že při tomto cvičení se budete cítit rozdílně po 10 cvičeních, po 20 cvičeních si sami všimnete změn, a po 30-ti lekcích si všimnou změny i jiní. Ideální je cvičit každý den, když ne každý den, tak alespoň 5x týdně. Celá série za sebou následujících cviků Vám může trvat jen 15 – 20min, a ty si každý z nás jistě najde.